Nuotolinių statybos kursų reklaminio plakato projektas
Nuotolinių statybos kursų reklaminio plakato projektas

Nuotolinių statybos kursų reklaminio plakato projektas

Autorius: Drėma Vladas, 1910 - 1995

Sukūrimo metai: apie 1928 m.

Kūrimo technika: popierius, pieštukas, tušas, guašas.

Matmenys: 57x36 cm.

Šis Art Deco epochos skelbimas grąžina vaizduotę į Česlovo Milošo apdainuotą ir nostalgiškų atsiminimų įamžintą prieškario Vilnių, kai politinės praeinamybės buvo pavertę sostinę provincijos skyle, tačiau nepaisant to menai klestėjo, o gimnazijų bei universiteto auksasparniai vienas po kito leisdavosi skrydin į platųjį pasaulį, kad nebegrįžtų. Kai vėliau amžiaus vidurio audros Vilnių ištuštino galutinai, į savo jaunystės gatves jau mūsų dienomis parėjęs Česlovas Milošas besutiko vieną vienintelį anų dienų prisiminimų vertą pašnekovą - Vladą Drėmą. Šis liko ištikimas savajam miestui, jo nepaliko, įsirašė metraščiuose kaip didis Vilniaus atminties sargas.

Priešingai nei įprastas, tamsių nuojautų pritvinkęs dvidešimto amžiaus menas, Art Deco stilius, skaidrus ir sportiškas, skatinantis aktyvumą, teigė esamojo laiko džiaugsmą, nepaisydamas - ar jį įkūnija buržuazinių vilų formomis, ar šiuo trumpam praeivio stabtelėjimui skirtu Vlado Drėmos ranka brėžtu skelbimu.

Fr.M.

Šaltinis: XXIX Vilniaus aukcionas (katalogas). - Meno rinkos agentūra, 2013 m. rugsėjo 20 d., P. 41.

Projekto autorius turėjo būti susipažinęs su trompe l’oeil žanro pavyzdžiais, kurių autoriai nuo XIX a. mėgo tapyti pašto vokus. Vokas šiame plakato projekte – reklamos žinutės branduolys: ant jo užrašytas adresas susidomėjusius skelbimu informuoja apie nuotolinius statybos kursus ir kartu praneša, kad jie laukiami Vilniuje, Olandų g. 12. Nuo 1927 m. čia veikė Valstybinė maršalo Juozapo Pilsudskio technikos mokykla (Szkoła Techniczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wilnie), šiandien tai − Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos rūmai. Plakato projektą ilgus metus savo kolekcijoje saugojo kino scenaristas Pranas Morkus. Tikėtina, kad tai − Vytauto Kairiūkščio (1890–1961) dailės studijos lankytojo VLADO DRĖMOS (1910–1995) studentiškas kūrinys, bet, jei šis darbas ir ne V. Drėmos, jis ne mažiau įdomus, nes liudija apie mokymo metodus Stepono Batoro universitete, Grafikos studijos veiklos kryptis ir tai, kad tarpukariu Antakalnis pradėjo užimti vis daugiau vietos Vilniaus švietimo įstaigų žemėlapyje: be didžiulių Technikos mokyklos rūmų, pastatytų pagal Liudviko Sokolovskio (Ludwik Sokołowski) projektą, šiame rajone iškilo ir Stepono Narembskio (Stefan Narębski) projektuota gimnazija su atskirais flygeliais mergaitėms ir berniukams.

Šaltinis: Meno albumas „Pozuojantys daiktai“. Sud. G. Jankevičiūtė.  Vilnius, ELLEX VALIUNAS, 2017, P. 244.

Publikuota: XXIX Vilniaus aukcionas (katalogas). - Meno rinkos agentūra, 2013 m. rugsėjo 20 d., Kat. Nr. 105, P. 41; Meno albumas „Pozuojantys daiktai“. Sud. G. Jankevičiūtė.  Vilnius, ELLEX VALIUNAS, 2017, P. 245, Kat. Nr. 26, P. 266; "Kaunas-Vilnius 1918-1945”, Advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno kolekcija. Sudarytojos D. Barcytė, dr. I. Burbaitė. Vilnius, 2021, P. 165.