Moters portretas
Moters portretas

Moters portretas

Autorius: Zikaras Juozas, 1881 - 1944

Sukūrimo metai: 1926 m.

Kūrimo technika: bronza.

Matmenys: Ø 27

Signatūra: J. Zikaras (apačioje dešinėje pusėje; Akt.[ien-Gesellschaft] = Ges.[ellschaft] vorm.[als] H.[ermann] Gladenbeck u.[nd] Sohn Berlin (ant gurto liejyklos ženklas).

Pasak I a. romėnų mąstytojo ir mokslininko Plinijaus Vyresniojo, Vakarų tapybos ir skulptūros tradicija prasidėjo nuo profilinio portreto: vazų meistro iš Korinto dukra atsisveikindama su išvykstančiu į kelionę mylimuoju apvedžiojo dažais ant sienos krentantį jo profilio šešėlį, o jos tėvas pagal šį siluetą pagamino molinį bareljefą, kurį išdegė krosnyje. Apšvietos epocha atgaivino ne tik Plinijaus pasakojimą apie Korinto mergelę, bet ir pradėjo vadinamųjų siluetų madą, paskatinusią svarstyti šešėlio ir atvaizdo, profilio ir charakterio sąsajas. Apmąstymus šia linkme skatino ir mada puošti namus ant sienų kabinamais portretiniais bareljefais iš porceliano, terakotos, bronzos su žymių ar namų savininkams brangių žmonių profiliniais atvaizdais. Šis paprotys išliko gyvas iki pat XX a. vidurio, o antkapinėje skulptūroje bei medaliuose laikosi iki šiol. Tarpukario Lietuvoje itin vertinti modelių išorę bei charakterį gabiai perteikę Petro Rimšos ir Juozo Zikaro sukurti profiliniai portretai. Dauguma jų pagamint iš gipso ir terakotos, bet esama ir bronzinių. Įrašas ant reljefo gurto (Akt. [ien-Gesellschaft] = Ges.[ellschaft] vorm.[als] H.[ermann] Gladenbeck u.[nd] Sohn Berlin) liudija, kad šis moters atvaizdas buvo išlietas Gladenbecko ir sūnaus liejykloje Berlyne. Įmonės pavadinimas padeda patikslinti kūrinio datą, nes 1857 m. įkurta liejykla iš pradžių vadinosi tik steigėjo Hermanno Gladenbecko vardu. Į H. Gladenbeck und Sohn pavadinimas pakeistas XX a. pradžioje, kai įmonei pradėjo vadovauti steigėjo vyriausiasis sūnus Oskaras. 1927 m. personalinė įmonė virto akcine bendrove Aktien-Gesellschaft Friedrichshagen, ji buvo likviduota 1942 metais. Taigi 1926 m. nulipdytas Zikaro reljefas turėjo būti liejamas ne anksčiau kaip 1927-aisiais.

Šaltinis: "Ne vien grožis. Moters atvaizdas LAWIN kolekcijoje". Vilnius: LAWIN, 2012.

Parodos: LAWIN Vilniaus biuro 20-mečio paroda „Ne vien grožis. Moters atvaizdas LAWIN kolekcijoje“, 2012 m. spalis– lapkritis, Nacionalinė dailės galerija, Vilnius.

Publikuota: "Ne vien grožis. Moters atvaizdas LAWIN kolekcijoje". Vilnius: LAWIN, 2012, Kat. Nr. 23, P. 41.