Peizažas su pušimis
Peizažas su pušimis

Peizažas su pušimis

Autorius: Mackevičius Vytautas, 1911 - 1991

Sukūrimo metai: 1971 m.

Kūrimo technika: drobė, aliejus.

Matmenys: 70x90 cm.

Signatūra: V M (paveikslo apačioje dešinėje pusėje).

Sovietmečiu Vytautas Mackevičius (1911-1991) tapė ideologizuotas temines kompozicijas, bet tokia kūryba jam buvo ne prie širdies - kur kas laisvesnis jis jautėsi tapydamas peizažus. V. Mackevičius gyveno žaliame Antakalnio rajone, Pavasario gatvėje, kur netrūko įkvėpimo šaltinių. Savo kieme V. Mackevičius nutapė peizažą su pušimis ir žydinčiais gėlynais. Miestas čia virsta tikra gamtos ir moderniosios tapybos stichija. Baltų debesų žaismas mėlyname danguje, vėjo glostomos pušų šakos, vaismedžių guotai, įvairiaspalviai žiedai virsta spalvų, potėpių, dėmių mirgėjimu ir judėjimu, kuriančiu džiugų vasaros dienos opusą. Šis peizažas, atstovaujantis koloristinei lietuvių tapybos mokyklai, kartu yra ir vienas geriausių V. Mackevičiaus darbų. Peizažą su pušimis vertino ir pats dailininkas, todėl jo reprodukciją pasirinko savo monografijos viršeliui (Pranas Gudynas, Vytautas Mackevičius, Vilnius: Vaga, 1971).

Šaltinis: "Vilnius Topophilia". Sud. Laima Laučkaitė. Vilnius: LAWIN, 2014, I tomas, P. 328.

Tai – vienas geriausių postimpresionistinių dailininko darbų. Ir jis pats tai pripažino – paveikslą pasiūlė reprodukuoti monografijos viršelyje ir nepardavė jokiam muziejui. Šiame peizaže itinmeistriškai atkurta gaivališka gamtos stichija. Naudodamas kontrastinius spalvų derinius, formos ekspresiją, V. Mackevičius sukuria kupiną pulsuojančios gyvybės vaizdą, kur jauti žemiško pasaulio ir dangaus erdvės vienybę.

Šaltinis:  Meno albumas „Peizažo erdvė“ (II tomas). Sud. N. Tumėnienė. Vilnius, LAWIN, 2013. P. 91.

Publikuota:  "Vilnius Topophilia". Sud. Laima Laučkaitė. Vilnius: LAWIN, 2014, I tomas, P. 328; Gudynas Pranas. "Vytautas Mackevičius". Vilnius: Vaga, 1971, viršelio nuotrauka; Meno albumas "Peizažo erdvė". II tomas. Sud. N. Tumėnienė. Vilnius: LAWIN, 2013, P. 91, Kat. Nr. 4,  P. 248.