Eugenijus Kulvietis

E. Kulvietis išgarsėjo natiurmortais. Dažniausiai piešė vaisius ir daržoves. Darbuose siekė techninio išbaigtumo, taip artėjo prie natūralistinės tapybos. Kūrė ir portretus, ir peizažus, siekdamas išreikšti gilesnes tikrovės reiškinių sukeltas mintis. Kartais paveikslams pasirinkdavo objektus, kurie turi istorinę prasmę, pavyzdžiui, Kernavės apylinkes arba piliakalnius. Dailininkas ženklino savo kūrinius monograma. 1944 m. emigrav0 iš Lietuvos ir gyveno Kolumbijoje.

Šaltinis: Meno albumas „Peizažo erdvė“ (I tomas)  Sud. N. Tumėnienė, D. Tarandaitė, J. Semenauskienė. Vilnius, LAWIN, 2010, P. 78.

Būta žmonių, kurie žavėjosi EUGENIJAUS KULVIEČIO (1883–1959) meistriškumuir sakė, kad jo natiurmortai tikroviški kaip nuotraukos. Sunku pasakyti, ar taip teigdami jie žinojo, kad dailininkas nuo 1898 m. Rygoje mokėsi fotografo amato, o susitaupęs pinigų išvyko į tuometinę imperijos sostinę Sankt Peterburgą ir įsidarbino fotoateljė. Fotografo amatas, matyt, netenkino jo ambicijų, tad 1903 m. E. Kulvietis įstojo į Dailės skatinimo draugijos Piešimo mokyklą, manoma, kad lankė ir Sankt Peterburgo dailės akademijos natiurmorto studiją. Dėl revoliucinės veiklos įsivėlęs į nemalonumus, 1910 m. emigravo į JAV. Čia jam vėl pravertė fotografo įgūdžiai – E. Kulvietis atidarė ateljė Čikagos priemiestyje Sisere. 1918 m., sugrįžęs į nepriklausomą Lietuvą, jis bandė gyventi iš tapybos. Deja, kaip ir daugelis to meto dailininkų, turėjo ieškotis papildomo pajamų šaltinio, tad nuo 1922 m. ar 1924 m. dėstė piešimą Ukmergės gimnazijoje.

Šaltinis: Meno albumas „Pozuojantys daiktai“. Sud. G. Jankevičiūtė.  Vilnius, ELLEX VALIUNAS, 2017, P. 86.