Rudens peizažas
Rudens peizažas
Rudens peizažas
Rudens peizažas

Rudens peizažas

Autorius: Stabrauskas Kazimieras, 1869 - 1929

Sukūrimo data: XX a. 3 deš.

Kūrimo technika: drobė ant kartono, aliejus.

Matmenys: 23x32 cm.

Signatūra: K. Stabrowski (paveikslo apačioje dešinėje pusėje). 

Impresionistiniame rudenėjančio miško peizaže kuriamas virpančios atmosferos įspūdis saulėtą rudens dieną. Įdomu, kad pirmame kompozicijos plane gulintis rąstas nuspalvintas lietuviškos trispalvės spalvomis: geltona viršuje, žalia centre ir raudona apačioje. Rudeniškų šiltų spalvų ir šviesų žaisme tai ne iš karto krenta į akis, bet toks dailininko sprendimas galbūt nėra atsitiktinis (gal jis atskleidžia jo vidinę tautinę savęs identifikaciją?). Spalvingų nukritusių lapų kilimu žengia du vaikai: jau ūgtelėjusi mergaičiukė ir mažas berniukas. Kompozicijos dešinėje medžių lapai sumirga puantilistiniais potėpiais, o kairėje toldami blanksta ir sklaidosi ore. Teptuku pagauti šviesos blyksniai medžių kamienuose ir spalvingoje lapijoje nekuria reikšmingo turinio siužeto, tačiau puikiai perteikia atsitiktinį kasdieniškos akimirkos įspūdį. 

Šaltinis: „Kazimieras Stabrauskas – M. K. Čiurlionio mokytojas“. Kaunas: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, 2016, Kat. Nr. 9, P. 54.

Parodos: "Kazimieras Stabrauskas – M. K. Čiurlionio mokytojas“, 2015 m. rugsėjo 24 d. – 2016 m. sausio 3 d., Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Kaunas. 

Publikuota: „Kazimieras Stabrauskas – M. K. Čiurlionio mokytojas“. Kaunas: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, 2016, Kat. Nr. 9, P. 54.

Nuotraukoje: Kazimieras Stabrauskas (1869–1929).