Medūzos. Iš ciklo „Jūros gyventojai“.
Medūzos. Iš ciklo „Jūros gyventojai“.
Medūzos. Iš ciklo „Jūros gyventojai“.

Medūzos. Iš ciklo „Jūros gyventojai“.

Autorius: Stabrauskas Kazimieras, 1869 - 1929

Sukūrimo metai: 1913 m.

Kūrimo technika: popierius, pastelė.

Matmenys: 63x50 cm.

Signatūra: K. Stabrowski (paveikslo apačioje dešinėje pusėje).

Povandeninio pasaulio gelmes vaizduojantis kūrinys priklauso K. Stabrausko pastelių ciklui „Jūros gyventojai“. Įvairiomis kryptimis plaukiojančios medūzos susikoncentravusios kompozicijos viršuje ir kairėje pusėje. Dešinėje susitelkusiais vandens purslais per visą paveikslo aukštį tarsi brėžiama vertikali simbolinė ašis, jungianti giluminį pasaulį su išoriniu. Virpantys lengvi potėpiai kuria vandens skaidrumo įspūdį, o paslaptingas melsvai žalsvas koloritas atitraukia stebėtoją nuo pilkos kasdienybės, atverdamas ne bet kada žmogaus akiai prieinamą vaizdą. D ažnas tegali tik spėlioti ir nujausti, kas slypi vandens gelmėse, kaip tegali tik jausti, kas slypi jo paties gelmėse, kur glūdi būties esmė ir prasmė. Vanduo ir jo gelmės, kaip vidinio, dvasinio gyvenimo simbolis, buvo dažnas motyvas K. Stabrausko amžininko, mokinio ir bičiulio M. K. Čiurlionio bei kitų simbolistų kūryboje. Kūrinys eksponuotas 1997 m. parodoje Varšuvoje (Muzeum Łazienki Krόlewskie).

Šaltinis: „Kazimieras Stabrauskas – M. K. Čiurlionio mokytojas“. Kaunas: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, 2016, Kat. Nr. 4, P. 44.

Parodos: „Kazimieras Stabrauskas – M. K. Čiurlionio mokytojas“, 2015 m. rugsėjo 24 d. – 2016 m. sausio 3 d., Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Kaunas. 

Publikuota: „Kazimieras Stabrauskas – M. K. Čiurlionio mokytojas“. Kaunas: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, 2016, Kat. Nr. 4, P. 44; Antanas Andrijauskas „Teosofinės meno filosofijos idėjų atspindžiai Stabrausko ir Čiurlionio tapyboje“, Lietuvos kultūros tyrimų institutas, 2021, Vilnius, P. 129.

Nuotraukoje: Kazimieras Stabrauskas (1869–1929).