Šv. Hiacintas
Šv. Hiacintas
Šv. Hiacintas

Šv. Hiacintas

Autorius: N / A

Sukūrimo metai: 1807 m.

Kūrimo technika: drobė, aliejus.

Matmenys: 80x75 cm. (Dvipusis paveikslas. Kitoje pusėje - Švenčiausioji Jėzaus Širdis)

Šv. Jackus – dominikonų vienuolis (1185–1257), puikus pamokslininkas, misionieriavęs Lietuvoje, Ukrainoje, Rusijoje. Jo misionierišką veiklą lydėję stebuklai. Vienas ryškiausių vykęs Kijeve – 1238 metais miestą užpuolus totoriams šv. Jackus stebuklingai išgelbėjęs savo bažnyčios monstranciją ir sunkią Švč. Dievo Motinos su Kūdikėliu skulptūrą, kuriuos pernešęs pereidamas vandens paviršiumi per Dnieprą ir Dniestrą. Šventasis laikomas keleivių globėju. Vaizduojamas su išskusta tonzūra, apsivilkęs dominikonų vienuolio drabužiais – baltu abitu ir juodu apsaustu, vienoje rankoje laikantis monstranciją, o kitoje – Švč. Mergelės Marijos su Kūdikėliu skulptūrėlę.

Šaltinis: "Jauniaus Gumbio Lietuvos dailės kolekcija". Muziejus ir kolekcininkas - 6. Vilnius: Lietuvos nacionalinis muziejus, 2016, P. 230.

Publikuota: "Jauniaus Gumbio Lietuvos dailės kolekcija". Muziejus ir kolekcininkas - 6. Vilnius: Lietuvos nacionalinis muziejus, 2016, P. 231; "Šv. Dominykas ir šv. Hiacintas Lietuvoje. Aštuoni atminties šimtmečiai". Parodos knyga. Sudarytoja Birutė Valečkaitė. Vilnius: Bažnytinio paveldo muziejus, 2022.

Parodos: „Šv. Dominykas ir šv. Hiacintas Lietuvoje: aštuoni atminties šimtmečiai“, 2021 rugpjūčio 17 d. – 2022 sausio 29 d., Bažnytinio paveldo muziejus, Vilnius.