Jėzaus malda Alyvų sode
Jėzaus malda Alyvų sode
Jėzaus malda Alyvų sode

Jėzaus malda Alyvų sode

Autorius: N / A

Sukūrimo metai, vieta: 1861 m., iš koplytėlės Žemaičių Kalvarijoje.

Kūrimo technika: drobė, aliejus.

Matmenys: 126x82 cm.

Jėzaus malda Alyvų kalne – siužetas, vaizduojantis, kaip po Paskutinės vakarienės Jėzus meldėsi Alyvų sode. Žinodamas, jog tai paskutinė malda laukiančios mirties akivaizdoje, jis pasikvietė tris savo mokinius – Joną, Jokūbą ir Petrą – ir paprašė: “Mano siela mirtinai nuliūdusi. Pasilikite čia ir budėkite.” Pats paėjo kiek į šoną ir sukniubo maldai ir pokalbiui su Tėvu, kurio planas netrukus turėjo virsti tikrove. Prislėgtas būsimos kančios Jėzus prašė: “Mano Tėve, jeigu įmanoma, teaplenkia mane ši taurė. Tačiau ne kaip aš noriu, bet kaip tu!” Viršuje glorijos spinduliuose iškylanti taurė yra Kristaus aukos ženklas.

Viešpats Jėzus, būdamas Dievu ir žmogum, turėjo saviep dvejokį prigimimą, dievišką ir žmogišką. Lygia dalia turėjo dvi vali, dievišką ir žmogišką. Pagal prigimimą ir valią dievišką Kristus norėjo numirti dėl išganymo žmonių, bet jo valia ir prigimimas žmoniškas baidės karčia mūka; dėl to tai meldė Tėvo Amžinojo, idant nereiktų mirti. [Motiejus Valančius, „Žyvatas Jėzaus Kristaus Viešpaties mūsų“, Raštai 3, p. 469]

Šaltinis: "Jauniaus Gumbio Lietuvos dailės kolekcija". Muziejus ir kolekcininkas - 6. Vilnius: Lietuvos nacionalinis muziejus, 2016, P. 58.

Parodos: Dr. Jauniaus Gumbio Lietuvos dailės kolekcijos kūrinių paroda „Surinkta ir išsaugota“, 2016 m. rugsėjis-sausis, Lietuvos nacionalinis muziejus, Vilnius.

Publikuota: "Jauniaus Gumbio Lietuvos dailės kolekcija". Muziejus ir kolekcininkas - 6. Vilnius: Lietuvos nacionalinis muziejus, 2016, P. 59.

Nuotraukose: ekspozicija parodoje „Surinkta ir išsaugota“, 2016 m. rugsėjis-sausis, Lietuvos nacionalinis muziejus, Vilnius.