Pirėnų peizažas

Pirėnų peizažas

Autorius: Alchimavičius Hiacintas, 1841 - 1916

Sukūrimo metai: XX a. pr.

Kūrimo technika: drobė, aliejus.

Matmenys: 35x45 cm.

Signatūra: H. Alchimowicz

Hiacintas Alchimavičius žinomas pirmiausia kaip peizažų ir kasdienių buitinių kompozicijų tapytojas. Nuo 1864 m. gyvendamas Prancūzijoje, Perpinjano mieste, Rusijono regiono sostinėje, jis tapė daugiausia šios vietovės ir apylinkių vaizdus. „Pirėnų peizažas“ turėtų būti priskirtas vėlyvąjam jo kūrybos laikotarpiui.

„Pirėnų peizažas“ – tapytas iš natūros, jo kompozicija gyva, asimetriška, bet puikiai subalansuota, jai būdingas fragmentiškumas, atspindintis naujas XIX a. pab. peizažinės tapybos tendencijas. Pirmame plane dešinėje, tolumoje dunksančio kalno fone, nutapytas pasviręs išsikerojęs senas belapis medis, kurio šakų didžiąją dalį nukerta paveikslo kraštai. Kairėje tamsi, šešėlio pridengta mūro linija veda žiūrovo žvilgsnį į gilumą, link saulės apšviestų mūrinių namų, kurių žemėjanti linija eina žemyn, pasislepia už tamsaus medžio kamieno. Ši kalnų pietų kraštams būdingų, santūrių, netgi rūstokų akmens architektūros formų ir gamtos dermė perteikta besikryžiuojančių linijų ir ašviestų bei šešėlinių zonų pusiausvyra.

H. Alchimavičiaus peizažams būdingas stafažas, čia jis taip pat panaudotas – nedidelė raitelio figūrėlė nutapyta šalia namo, ant uolos, name prie atverto lango taip pat galima įžiūrėti dvi figūrėles. Šios figūrėlės ne tik pagyvina vaizdą, bet ir paryškina peizažo idėją – didingos, amžinos gamtos ir sukultūrinto, žmonių apgyvendinto peizažo darną. Šviesiame, giedros nuotaikos peizaže puikiai perteikta šiltos, skaidrios ankstyvo pavasario dienos nuotaika, kupina artėjančios vasaros nuojautos.

Šaltinis:  Vilniaus dailės akademijos Dailėtyros  instituto vyriausioji mokslo darbuotoja dr. Rūta Janonienė.