Autorius: N / A
Sukūrimo metai: 1863 m.
Kūrimo techinka: drobė, aliejus.
Matmenys: 118 cm × 89 cm.
Signatūra: įrašai paveikslo Šv. Barbora apačioje: S.BARBARA; 1863.
Palyginti su skulptūra, liaudies tapybos palikimas nėra gausus. Liaudies tapyboje išsiskiria dvi paveikslų grupės – tai savamokslių ir pasimokiusių tapytojų darbai. Savamokslių tapytojų darbai pasižymi itin primityvia forma, centrinę kompozicijos vietą užima didelė statiška šventojo figūra, dažnai apvesta juodu kontūru, spalvų gama gana intensyvi ir kontrastinga – ryški raudona, mėlyna, žalia, geltona. Pasimokiusių tapytojų kūriniuose geriau perteikiamos žmogaus proporcijos, perspektyva, matyti epochai būdingi bruožai, stilistiniai ypatumai, dažniausiai būdingi baroko dailei.
Paveikslus Nukryžiavimas ir Šv. Barbora nutapė pasimokęs tapybos liaudies dailininkas. Dramatišką Nukryžiavimo scenos nuotaiką kuria ekspresyvi plastika, drabužių klostės, kontrastingos spalvos. Paveiksle Šv. Barbora šventoji pavaizduota su, kaip ir dera, jos kilmę rodančiais karališkais drabužiais ir karūna, rankose laikanti atributus – taurę su ostija, palmės šakelę ir kalaviją, kuriuo buvo nukirsdinta. Dešinėje pusėje matyti bokštas su trimis langais, kuriame Barborą buvo uždaręs tėvas. Nežinomas tapytojas ikonografiją praplėtė tolumoje nutapęs nukirsdinimo sceną, viršuje – angelų galvutes. Geltona šviesa danguje išryškina šventosios veidą ir jos individualų atributą – taurę su spindinčia ostija (Teksto autorė Skaidrė Urbonienė).
Šaltinis: Publikuota: Meno albumas „Ne vien Dangus“; sudarytoja D. Vasiliunienė, tekstų autorės D. Vasiliunienė ir S. Urbonienė. Vilnius, VALIUNAS ELLEX, 2016. P. 188, Kat. P. 75 Nr. 67.
Parodos: „Ne vien Dangus. Religinės dailės kūriniai iš Rolando Valiūno ir advokatų kontoros „Valiunas Ellex“ kolekcijos“, 2016 m. gegužės 31–rugsėjo 24 d., Bažnytinio paveldo muziejus, Vilnius (kuratorės Dalia Vasiliūnienė, Skaidrė Urbonienė).