Čigonė
Čigonė
Čigonė
Čigonė

Čigonė

Autorius: Alchimavičius Kazimieras, 1840 - 1916

Sukūrimo metai: 1879 m.

Kūrimo technika: drobė, aliejus.

Matmenys: 37,5x29,5 cm.

Signatūra: Alchimowicz 1879 (paveikslo viršuje kairėje pusėje).

Jau nuo XIX a. pradžios, nuo Jono Rustemo ir jo mokinių kūrybos, Lietuvos mene atsirado polinkis į egzotiką, bet nebūtinai egzotika turėjo būti tolima. Siekta pavaizduoti spalvingas čia pat, Lietuvos miesteliuose, gyvenusių žydų ar čigonų gyvenimo scenas, perteikti aprangos, tipažų kitoniškumą. Ta pati tendencija matoma ir Lenkijoje bei kitose Europos šalyse – taip pasireiškė romantizmo epochos atneštas susidomėjimas įvairiais visuomenės sluoksniais, šalia gyvenusių, tačiau uždarų, todėl paslaptingų tautų papročiais. Kazimiero Alchimavičiaus (1840–1916) Čigonė tęsia šią tradiciją. Nedidelė portretinė studija nutapyta laisva, užtikrinta ranka. Dailininkui pavyko ne tik tiksliai pavaizduoti merginos tipažą, su beveik apčiuopiamu realizmu perteikti spalvingą aprangą ir galvą dengiantį šalį, egzotiškus kaklo papuošalus, bet ir užfiksuoti jos nuotaiką, įžvelgti charakterį, atskleisti laikysenos laisvumą ir drąsą. Dailininkas atskleidė savo žavėjimąsi modeliu ne tik kaip tipiška egzotiškos tautos atstove, bet ir kaip asmeniu. Pritemdytame fone pavaizduotas margas audinys suteikia paveikslui dekoratyvumo, kartu tarsi uždaro erdvę ir padeda sutelkti dėmesį į vaizduojamos merginos figūrą. 

Šaltinis: "RES PUBLICA" Advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno kolekcija . Sud. R. Janonienė. Vilnius, 2018, P. 160.

Parodos: "Malarstwo polskie XIX wieku / Wystawa w Muzeum Wielkopolskiem", 1932 m., Lenkija; "Pagoniškos Lietuvos tapytojas Kazimieras Alchimavičius", 2020 m. spalio 29 d. – gruodžio 13 d. Vilniaus paveikslų galerija. 

Publikuota: "XXXII Vilniaus aukcionas". Katalogas. Meno rinkos agentūra, 2014 m. gegužės 30 d., Kat. Nr. 16, P. 12; "RES PUBLICA" Advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno kolekcija . Sud. R. Janonienė. Vilnius, 2018, P. 161, Kat. Nr. 4, P. 213.

Nuotraukose: ekspozicija parodoje "Pagoniškos Lietuvos tapytojas Kazimieras Alchimavičius", 2020 m. spalio 29 d. – gruodžio 13 d. Vilniaus paveikslų galerija.