Mergaitės portretas
Mergaitės portretas
Mergaitės portretas
Mergaitės portretas

Mergaitės portretas

Autorius: Alchimavičius Kazimieras, 1840 - 1916

Kūrimo technika: drobė, aliejus.

Matmenys: 212x140 cm.

Baigęs dailės studijas Miunchene ir keletą metų praleidęs pas brolį Prancūzijoje, 1877 m. Kazimieras Alchimavičius (1840–1916) apsigyveno Varšuvoje, o 1880 m. čia atidarė privačią tapybos dirbtuvę. Labiausiai jis išgarsėjo istorinėmis ir mitologinėmis kompozicijomis iš Lietuvos praeities, tačiau 1885 m. nutapytas Mergaitės portretas liudija ir neeilinį jo, kaip portretisto, talentą. Didelis reprezentacinis, bet neoficialus portretas tikriausiai sukurtas Varšuvoje, o pavaizduota mergaitė greičiausiai priklausė miesto bajoriškajai inteligentijai. Tai gana netradicinis vaiko portretas – mergaitė atrodo per daug rimta ir susikaupusi. Portreto kompozicija leidžia šiek tiek pažvelgti į jos gyvenamąją aplinką – matome grindis dengiantį minkštą raštuotą kilimą, vazoną su agava ir kažkokius kitus egzotinius augalus fone, elegantišką, auksuotais drožiniais puoštą stalelį, ant kurio padėti piešinių albumai. Vieną iš jų mergaitė laiko rankose atverstą – galbūt tai jos pačios meno studijų pradžią liudijantys eskizai. Juoda aksominė gana paprasto kirpimo pusilgė mergaitės suknelė su puošniais baltais nėriniais, juodi bateliai ir tokios pat spalvos kojinės, plaukus juosiantis raudonas kaspinas liudija išlavintą ir modernų jos šeimos skonį. Juodos suknelės, įėjusios į madą kaip gedulo išraiška per 1863 m. sukilimą, išliko populiarios dar labai ilgai, o XIX a. pabaigoje jų mada netgi sustiprėjo. Vis dėlto pritemdytas fonas ir tamsūs drabužiai šiame portrete pirmiausia skirti tam, kad išryškėtų šviesūs paveikslo elementai – mergaitės veidas ir jos menišką prigimtį liudijantis piešinių albumas.

Šaltinis: "RES PUBLICA" Advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno kolekcija . Sud. R. Janonienė. Vilnius, 2018, P. 126.

Parodos: "Pagoniškos Lietuvos tapytojas Kazimieras Alchimavičius", 2020 m. spalio 29 d. – gruodžio 13 d. Vilniaus paveikslų galerija. 

Publikuota: "RES PUBLICA" Advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno kolekcija . Sud. R. Janonienė. Vilnius, 2018., P. 127, Kat. Nr. 5, P. 212.

Nuotraukose: ekspozicija parodoje "Pagoniškos Lietuvos tapytojas Kazimieras Alchimavičius. 2020 m. spalio 29 d. – gruodžio 13 d. Vilniaus paveikslų galerija".