Našlaitė
Našlaitė

Našlaitė

Autorius: Varnas Adomas, 1879 - 1979

Sukūrimo metai: 1936 m.

Kūrimo technika: drobė, aliejus.

Matmenys: 70x70 cm.

Signatūra: Vrns / 1936 (paveikslo apačioje dešinėje pusėje); Adomas Varnas / Našlaitė (aliejinis) / 1921 (nugarinėje paveikslo pusėje).

Šviesos ir tamsos santykių perteikimas spalvomis nuo pat tapybos atsiradimo buvo viena svarbių šios dailės šakos problemų. Kai kuriose epochose, pavyzdžiui, XIX a., šviesos studijoms ir jų rezultatų taikymui dailės kūryboje buvo skiriama ypač daug dėmesio. Adomo Varno (1879–1979) „Našlaitė“ patvirtina, kad ir lietuvių dailininkai domėjosi šviesos perteikimo problema. Varno kūrinys tiesiog iliustruoja, kaip spalvomis kuriamas šviesos ir šešėlio įspūdis, kuris savo ruožtu padeda nustatyti paveikslo nuotaiką ir suteikia kompozicijai erdvės bei gelmės iliuziją. Įdomu, kad šiuo atveju pirmame plane esantį modelį dailininkas panardino į šešėlį, apšviesdamas niekuo neypatingą peizažą antrame plane. Atida tapybos technikai ir kolorizmui paveikslas artimas ankstyviesiems Varno kūriniams, kuriuose būta sintetizmo ir net fovizmo atšvaitų.

Šaltinis: "Ne vien grožis. Moters atvaizdas LAWIN kolekcijoje", sud. G. Jankevičiūtė; Vilnius: LAWIN, 2012; P. 236.

Parodos: LAWIN Vilniaus biuro 20-mečio paroda „Ne vien grožis. Moters atvaizdas LAWIN kolekcijoje“, 2012 m. spalis– lapkritis, Nacionalinė dailės galerija, Vilnius.

Publikuota: "Ne vien grožis. Moters atvaizdas LAWIN kolekcijoje", sud. G. Jankevičiūtė; Vilnius: LAWIN, 2012, Kat. Nr. 233, P. 237.